Kredi Kartları

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmeli? Başvuru ve kart geldikten sonra kredi kartı borcunu çoğaltmadan nasıl verimli kart kullanılır?

Kredi kartının hesapsızca kullanımı çok büyük aile facialarına kadar gitmektedir. Bu borçların altında boğulanlar arabalarını hatta evlerini bile satmak zorunda kalabilmektedir. Kredi kartının bir ödeme aracı olduğu kredi kullanma aracı olmadığı konusu maalesef insanlara tam olarak anlatılamamıştır. Bir ödeme aracı olan bu imkan kredi aracı olarak kullanılmaktadır.

Kişilerin harcama yapmak gibi bir hastalıkları varsa mutlaka kredi kartlarından uzak durmalarında fayda vardır. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız kredi kartlarının mutlaka iptal edilmesi gerekir. Kredi kartlarında son yıllarda getirilen taksit sınırlaması bir nebze de olsa kredi kartı harcamalarını azaltmıştır. Ama yine de bilinçsiz olarak bu kartı kullananların sayısı azımsanmayacak derecede fazladır. Türkiye’de yaklaşık 22 milyon kişinin kredi kartı kullandığı ve toplam kredi kartı sayısının 60 milyon adete yaklaştığı belirtilmektedir. Kredi kartı kullanımında büyük hatalar yapılmaktadır. İşte yapılan hatalardan bazıları.

KREDİ KARTI SÖZLEŞMELERİ OKUNMUYOR

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmeli başlığında bir an önce kredi kartına kavuşma isteği olduğu için kredi kartı sözleşmeleri okunmamaktadır. Sözleşmeyi okumadan yapılan işlemler sonucunda başa bir şey geldiğinde hemen banka şikayet edilmektedir. Aslında hemen her şey sözleşmede yazmaktadır. Bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olarak sözleşmeler mutlaka okunmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Anlaşılmayan noktalar muhatap olan bankacılara sorulup ikna olunmalıdır.

ÖDEMELER GECİKMELİ YAPILIP FAİZ ÖDENİYOR

Kredi kartı ile harcama yaparken yapılan harcamanın miktarına çok önem verilmemektedir. Ancak ödeme günü geldiğinde durumun vehameti karşımıza çıkmaktadır. Ödeme gününde yeterli para olmadığı içinde mecburen gecikmeli ödeme yapılmak durumunda kalınır. O anda miktar olarak göze küçük gelen gecikme faizleri dönem sonunda birikince çok büyük meblağlara ulaşır. O nedenle zamanında ödeme yapmak ve gecikme faizine muhatap olmamak gerekir. Borçlar mutlaka düzenli bir şekilde takip edilmelidir.

BORCUN TAMAMI DEĞİL ASGARİSİ ÖDENİYOR

Çoğu kredi kartı kullanıcısı borcun tamamını değil asgari tutarını ödemeyi tercih eder. Bu da sonu gelmeyen bir ödeme girdabına girmek demektir. Asgarisini ödeyerek rahatladığını zanneden tüketiciler uygulanan faiz oranları ile hiç de hoş olmayan bir sürecin içine girdiklerinin farkında değildir. Borcun asgari tutarını ödemek çok vahim bir hatadır ve çok kötü dönüşleri olan bir alışkanlıktır. O nedenle asgari tutar ödemek gibi bir alışkanlık varsa bir an önce bu alışkanlıktan vazgeçilmesi gerekmektedir.

KREDİ NOTUNU YÜKSELTMEK İÇİN HARCAMA YAPILIYOR

Pek çok kredi notunuz yükselsin diye size kredi kartı kullanmanızı tavsiye edebilir. Ancak kredi notunuzu yükseltmeye çalışırken çok büyük borçların altına girebilirsiniz. Amaçlanan hedef çok başka olumsuz sonuçlara doğru kayabilir. O nedenle ihtiyaçlar kadar kredi kartını kullanmak gerekir ödenemeyecek borçların altına girmek fayda değil zarar getirir.

NAKİT AVANS ÇEKİLİYOR

Kredi kartları sayesinde nakit avans çekmek gibi bir imkana kavuşan kişiler bu hakkı olur olmaz yerlerde kullanabilmektedir. Nakit paraya kavuşulduğu için iyi bir şeymiş gibi görünen uygulama uygulanan faizler dikkate alındığında kesinlikle yapılmaması gereken bir şeydi. Bu durumda taksit imkanı verilse bile bu taksitlere çok yüksek faizler uygulanmaktadır. O nedenle çok fazla ihtiyaç duyulmaması halinde nakit çekim olayından uzak durulmasında sayısız faydalar vardır.

KREDİ KARTININ KAPATILMASINA NEDEN OLUNUYOR

Kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda kredi kartları kapanmaktadır. Ancak bu süreç hemen olmamaktadır. Kredi kartı ödenmediğinde banka kullanıcıya bir süre tanımakta ve o süre zarfında ödeme yapmasını istemektedir. Bu süre zarfında da ödeme yapılmazsa son olarak kredi kartı hesabı kapatılmaktadır. Kredi kartını kapatılmasına neden olmak o kişi için çok kötü bir referanstır. Çünkü bu şekilde kredi görünümü bozulur ve kişinin yeni kredi kullanma imkanı da ortadan kalkar.

ÖDÜL ALMAK İÇİN KREDİ KARTI KULLANILIYOR

Bankaların daha çok kredi kartı harcaması yaptırmak için ödül koydukları bir gerçektir. Kullanıcılar bu ödüle ulaşmak için daha çok harcama yapmak durumunda kalırlar. Hiç de ihtiyaç olunmayan bir harcama sonucunda ödüle ulaşılır ancak ödeme gününde karşımıza devasa rakamlar çıkar. Oldukça cazip gibi görünen bu durum aile bütçesine olumsuz bir şekilde geri döner. Bu harcamalardan kaçınmak gerekir.

HESAPLAR DÜZENLİ ŞEKİLDE KONTROL EDİLMİYOR

Kredi kartı harcamalarını takip edip uygulanan faiz oranlarını denetleyen kullanıcı sayısı çok azdır. Genelde ekstreye bakılır ve gidip ödemesi yapılır. Hatalı bir kayıt olup olmadığı çok kişinin dikkatini bile çekmez. Ancak bu çok kötü bir alışkanlıktır. Yapılan harcamaların taksitleri mutlaka takip edilmelidir. Bu ödemelere göre bütçeler gözden geçirilmeli ve gerekli takipler mutlaka yapılmalıdır.

HAVA ATMAK İÇİN KREDİ KARTI KULLANILIYOR

Çoğu kredi kartı kullanıcısı bu durumu bir gösteriş aracı olarak kullanabilmektedir. Alım gücünün yüksek olduğunu ispatlamak gayretinde olanlar gereksiz harcamaların içine girebilmektedir. Kendini zengin gösterme çabası maalesef günümüz insanoğlunun yenemediği bir egosu haline gelmiştir. Kişiler bu harcamaları yaparken tanıdık insanları kandırdığını düşünmektedir ancak burada kandırılan kişi kendisi olmaktadır.

AKTİF OLMAYAN KARTLAR KAPATILMIYOR

Kişilerin elinde çok fazla kredi kartı olmasına rağmen bunların çok azını aktif olarak kullanmamaktadır. Aktif olup kullanılmayan kredi kartlarını iptal etmekte fayda vardır çünkü bu kartlar kredi notunu kötü anlamda etkileyebilir. Kullanılmayan aktif kartlar bir süre sonra inaktif olarak görülmeye başlanmaktadır. Böyle bir durumda olumsuz bir şey varmış gibi bankalar ve şirketler tarafından düşünülmektedir. Bu tür düşüncelere neden olmamak için aktif olan ama kullanılmayan kredi kartı varsa iptal edilmelidir.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar konusu da kredi kartlarıyla ilgili bir diğer konumuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu