Krediler

Kredi Çekerek Ev Almak Mantıklı Mı ?

Kredi çekerek ev almak mantıklı mı? Kredi çekmeden de ev alınabilir mi? Ev kredisi için ne kadar kredi çekip nasıl ev alınabilir?

Ev kredisi, günümüz itibari ile birçok kişinin ev sahibi olmasını sağlamış olan bize tanınmış yasal imkanlardan biridir. Evin toplam tutarını bir seferde ödeme gücü olmayan bireylerin, aylık ödeme şeklinde ev sahibi olmalarına imkan sağlamaktadır. Peki kredi çekerek ev almak mantıklı mıdır ? Bu soruya cevap herkese göre değişir. Ev tutarını toplaması mümkün olmayan biri için kredi çekerek ev almak mantıklıdır. Çünkü bu kişinin normal şartlar altında bu evi başka türlü alma imkanı yoktur.

Herkesin bir ev alma hakkı var ve çok parası olan nakit para ile evi alır. Parası olmayan kişilerde ev kredisi alır. Parası olan cebinden sadece ev parasını çıkarır fakat olmayan kişi ise hem ev parasını öder hem de yanında ev parasının %50’si kadar da faiz öder. Bu şekilde bakacak olduğumuzda ne kadar kapitalist bir düzen olduğu açıktır. Mantıklı bir tarafı yoktur fakat ev almanın başka yolu da yoktur.

Ev Kredisi Çekmek

Bu şekilde bir faiz ödemesi yapmadan ancak devletin sağlayacağı ev imkanlarından faydalanılabilir. Tabi bu imkandan faydalanabilmek için birazda şansa ihtiyaç var. Çünkü seçimler çekiliş ile yapılıyor ve sizin yararlanmanız milli piyango gibi birşey durumuna geliyor.

Kredi Çekerek Ev Almak Mantıklı Mı ? Krediler
Kredi çekerek ev almak mantıklı mı ?

Yukarıdaki görselde sizlere 2020 yılı için güncel faiz değerlerinden 200 bin liralık bir ev kredisi için yaptığım genel faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Grafikten baktığımızda bankaların konut kredisi faiz oranlarının %0,99 ile %1.23 arasında olduğunu görüyoruz. Aylık 2800 civarı bir taksit ile 10 yıl vade boyunca yapacağımız toplam geri ödeme miktarı 342 bin lira, yani evin yanında 242 bin liralık bir faiz ödemesi yapıyoruz.

Ev Kredisi Hesaplama

Alacağınız evi belirlediyseniz ödeyeceğiniz aylık tutar ve toplam geri ödeme miktarını hesaplamak için kredi ödeme planı hesaplama sayfamızdan bu bilgileri net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Eğer aylık ödeme gücümüz içerisinde 2800 liralık bir gider verebilecek durumdaysak, kaldı ki normal şartlar altında zaten ev sahibi olmayan bireyler aylık 1000 lira ortalama ile kira ödemesi yapıyor. Kiraya vereceğimiz parayı ev kredisine vererek, ev sahibi olmak oldukça mantıklı. Fakat eviniz var ama yatırım amacı ile ikinci bir ev almak durumundaysanız, ödeme gücünüz varsa mantıklı fakat sizi sıkıntıya sokacak ise bu faiz oranları ile ev almak hiç mantıklı değil.

Sizlere tavsiyem konut kredisi çekmeden önce banka kredileri oranlarını ciddi ciddi araştırmanız ve buna göre bir karar vermenizdir. Bankalar ile görüşerek ev kredilerinin hangi dönemlerde azalacağı bilgisini alabilirsiniz. Buna göre ve mantık çerçevesinde hareket ederseniz, karlı ve doğru bir iş yapmış olursunuz.

Evin Tamamına Kredi Nasıl Çekilir ? konumuzdan da yine ev kredisi ile ilgili içeriğimiz inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Krediler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu