Banka İşlemleri

Bireysel Emeklilik Sisteminde Birikmiş Para Nasıl Geri Alınır?

Bireysel emeklilik sisteminde birikmiş para nasıl geriye alınabilir? BES sisteminden çıkış yapmak için nasıl başvuru yapılır? Yüzde kaç geri alabilirsiniz?

Günümüzde çalışan herkesin hayali emekli olmak ve emekli olduktan sonrada yaşam standartlını bozmadan aynı düzen içerisinde huzurlu ve mutlu yaşamaktır. Bu yüzden de birikim yapılmaya çok erken yaşlarda başlanıyor. Alternatif birikim kaynakları arasında getirisi en fazla olanlardan bir tanesi %25 devlet desteği ilavesi ile bireysel emeklilik sistemi.

18 yaşını dolduran herkesin sisteme dâhil olacağı bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl boyunca sistemde kalınması ve 56 yaşının doldurulması emekli olunması için yeterli. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı 56 yaşını doldurmayı beklemeden yada 10 yıl boyunca prim ödemeden sistemden çıkmak isteyenler olabiliyor. Bu durumda olanlar birikmiş olan paralarını sistemden ayrıldıktan sonra geri alabilmektedirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi biriken para

Bireysel Emeklilik Sistemi biriken para geri ödemelerini almak isteyen kişiler bazı haklarından vazgeçmek zorunda kalıyorlar. 56 yaşını doldurmadan emekli olmak isteyen kişilerden daha yüksek oranda stopaj kesintisi yapılmaktadır. 10 yıl boyunca sistemde kalan hak sahiplerinden %10 oranında stopaj kesintisi yapılırken çeşitli nedenlerden dolayı daha erken ayrılmak isteyen kişilerden ise %15 oranında stopaj kesintisi yapılmaktadır. Emekli olduktan sonra sistemden ayrılan kişilerden ise %5 oranında kesinti yapılır ve bu oldukça avantajlıdır. Bunun dışında sistemden erken ayrılmak isteyen BES müşterileri %25 devlet desteğinden faydalanamamaktadırlar.

Bireysel Emeklilik

Tüm bu dezavantajları göz önünde bulundurduktan sonra özel nedenlerden dolayı yinede sistemden ayrılmak zorunda olan Bireysel Emeklilik sahipleri herşeyden önce sözleşmelerinin bulunduğu bireysel emeklilik şirketine yazılı olarak müracaat etmeleri gerekmektedir. Sizden talep edilen başvuru formunun detaylı bir şekilde doldurulması ve ilgili şirkete ister elden ister faks yada mail yolu ile teslim edilmesi yeterlidir.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istediğine dair başvurunuzu ilgili şirkete yaptıktan sonra 2 ya da 3 hafta içerisinde talebiniz incelenir ve yukarda bahsettiğimiz kesintiler yapıldıktan sonra kalan bakiyeniz başvuru formunda bildirmiş olduğunuz banka hesap numaralarına ve iban hesabınıza havale yolu ile gönderilir. Bunun dışında sistemden ayrılmadan da para çekimi yapabilmektesiniz. Fakat bu şekilde sistemden para çekmeniz ileriye yönelik bir yatırım olduğundan amaca hizmet etmeyeceği için tavsiye edilmemektedir.

Kredi Çekerek Ev Almak Mantıklı Mı ? konusu da ilginizi çekebilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu